1200×600 LED Panel 60W 4000K – Dimmable & Emergency Available
- 60W
- 6900lm
- IP40
- Yes
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
Request a trade account for discounted pricing
The 1200×600 LED Panel Light 60w brings all the benefits of LED lighting to a conventional ceiling panel design, ideal for large open-plan commercial areas such as offices, shops, reception areas, schools and universities.
Using the competitively priced but superior quality 1200×600 LED Panel Light 60w, instead of traditional fluorescent light sources can lead to efficiency savings of 60% and more! This comes at no compromise to the quality and performance of the light, which is of utmost importance in a workplace environment. The panels are low-glare for ultimate visual comfort, the range also features a UGR<19 LED Panel in two sizes, 600mm x 600mm and 1200mm x 600mm. Check all product information (descriptions) for each panel for individual measurements, and technical specifications.
Available in 600mm x 600mm, 1200mm x 600mm and 1200mm x 300mm panels. Features include IP40 rating, a plug and play connector for easy installation and market leading efficiency of 110lm/W. There are also non-dimmable, 1-10V and DALI dimming options for ultimate versatility.
All products bought from us at LED and Power come with warranty and free delivery and shipping on orders that are over £150 + VAT.
If you feel that you need further help choosing the right product or if you have a question about installation or our services, give our knowledgeable and friendly team a call on 01642 057722 for great customer service and direction to the perfect lighting.
Additional information
| Wattage | 60W |
|---|---|
| Warranty | 5 Years Product Warranty + 2 Years On-Site Warranty |
| Colour Temperature | 4000K |
| Beam Angle | 110° |
| Lumen Output | 6900lm |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Protocol | DALI 2, Push-Dim & 0-10V Dimmable |
| CRI | >80 |
| Unified Glare Rating | 22 |
| IP Rating | IP40 |
| TP Rating | TPa |
| Input | 220-240V 50/60Hz |
| Lifetime | 50 000h L70B50 |
| Dimensions | L:1200mm W:600mm D:32mm |
| Flicker Free | Yes |
| Inrush Current | <50A, 0.05ms |
| Version | Add Dimming Facility, Add Emergency, Standard, Add Dimming & Emergency |
| Building Regulations | Part P & L |
| Install Connector Type | Integrated Terminals |
| Size | 1200×600 |
| Emergency | Yes |
| UGR | 22 |
| Controls | None |
1. Delivery:
Next Day Delivery2. Returns
Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements: If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items: If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.
Related products
- ● In stock
1200x600 LED Panel 72W 5000K IP66 Rated (Emergency & Dimmable Versions)
- 48w
- IP66
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£237.07 – £336.56Price range: £237.07 through £336.56 incl. vatSee product - ● In stock
Suspension Wire Pack for 1200x600 LED Panels
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£11.96 incl. vatAdd to basket - ● In stock
Suspension Wire Pack for 600x600 & 1200x300 LED Panels
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£10.08 incl. vatAdd to basket - ● In stock
600x600 LED Panel 48W 4000K IP66 Rated (Emergency & Dimmable Versions)
- 48w
- IP66
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£154.51 – £211.67Price range: £154.51 through £211.67 incl. vatSee product
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more.
"*" indicates required fields
By signing up to our newsletter, you agree to our Privacy Policy.


