600×600 IP65 LED Panel 32W 4000K UGR19 TP(a) CRI80 White Body
- 3755lm
- IP65 (Front & Back)
- No
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
Request a trade account for discounted pricing
Illuminate your space with the cutting-edge 600×600 IP65 LED Panel 32W 4000K UGR19 TP(a) CRI80 White Body, expertly crafted to blend superior lighting with robust environmental protection. This premium IP65 LED Panel light is an essential choice for commercial kitchens and all food safe locations that are subjected to routine wash downs. This panel is IP65 rated from the front and back, unlike many other models on the market that feature an IP65 rating from the front only.
The 600×600 IP65 LED Panel 32W 4000K UGR19 TP(a) CRI80 White Body provides a greater light output and a high lumen per watt. This means you need fewer fittings to light up a room, saving you and your customer money and time on installation.
Designed with visual comfort in mind, the 600×600 IP65 LED Panel 32W 4000K UGR19 TP(a) CRI80 White Body incorporates a low glare UGR19 rated diffuser, making it suitable for laboratories, office and classroom use. The panel also complies with Building Regulations, prevent falling flaming particles with its TP(a) flammability rated diffusers.
Features & Benefits of the IP65 Rated LED Panel:
- 5 Years Warranty
- IP65 Rated – Front AND Back!
- UGR19 Glare Control
- 32W – Highly Efficient
- TP(a) Rated Diffuser – Slower Burn Rate
- Optic Lens for Even Light Distribution
- Flicker Free BOKE Branded Driver
The IP (Ingress Protection) system rates products on their protection against dust and water. Our IP65 LED panels have been rigorously tested to achieve their IP65 rating. One of the tests involves completely submerging the panel in a tank of water. The products in this range come with a 5-year warranty, so shop with confidence.
For more information on this product, lighting designs or bulk discounts, please contact our friendly and knowledgable sales team on 01642 057722 / sales@ledandpower.co.uk.
Additional information
| Size | 600×600 |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Lifetime | 50,000hrs L70 B50 @25°C |
| IP Rating | IP65 (Front & Back) |
| Colour Temperature | 4000K |
| Lumen Output | 3755lm |
| Beam Angle | 90° |
| Input Voltage | 220-240VAC |
| Driver Brand | BOKE |
| LED Brand | Jufei Optoelectronics SMD2835 |
| TP Rating | TPa |
| Input Cable | 2-Core Ø0.75-2.5mm 315mm in length |
| Input Electrical Connection | Live | Neutral |
| Operating Temperature | 0⁰C ~ +40⁰C |
| UGR | <19 |
| Photobiological Risk Group | RG0 |
| CRI | >80 |
| Power Factor | >0.95 |
| Electrical Protection | Class II |
| Flicker Free | Yes |
| Emergency | No |
| Dimmable | No |
| Operating Frequency | 50 – 60Hz |
| Body Material | Sheet Metal |
| IK Rating | IK04 |
| Diffuser Finish | Micro Prismatic |
| Dimensions | 595x595x34mm |
| Manufactured In Accordance To | EN 60598-1 |
| CE Mark | Yes |
| UKCA Mark | Yes |
| WEEE Symbol | Yes |
| Controls | None |
1. Delivery:
Next Day Delivery2. Returns
Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements: If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items: If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.
Related products
- ● In stock
Suspension Wire Pack for 1200x600 LED Panels
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£11.96 incl. vatAdd to basket - ● In stock
600x600 LED Panel 36W 4000K IP66 Rated (Emergency & Dimmable Versions)
- 36W
- IP66
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£140.76 – £197.90Price range: £140.76 through £197.90 incl. vatSee product - ● In stock
600x600 LED Panel 48W 4000K IP66 Rated (Emergency & Dimmable Versions)
- 48W
- IP66
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£154.51 – £211.67Price range: £154.51 through £211.67 incl. vatSee product - ● In stock
1200x600 LED Panel 72W 5000K IP66 Rated (Emergency & Dimmable Versions)
- 48W
- IP66
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£237.07 – £336.56Price range: £237.07 through £336.56 incl. vatSee product
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more.
"*" indicates required fields
By signing up to our newsletter, you agree to our Privacy Policy.


