110V LED Floodlight 200W 4000K IP65 110V Site Lighting Comet
- 200W
- 20,000lm
- IP65
- No
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
Request a trade account for discounted pricing
The 110V LED Floodlight 200W 4000K IP65 110V Site Lighting Comet offers a wide range of outputs (50W, 100W, 150W & 200W) and is supplied with a 1m pre-wired cable and a U shaped mounting making the entire Comet Site range an extremely cost effective solution for 110V site lighting.
Suitable for use in industrial and commercial applications such as construction sites and the angled bracket ensures easy installation without the need to remove the bracket which allows the fitting to be mounted in a range of positions.
The 110V 200W Comet Site Floodlight is non-dimmable and boasts an impressive 20,000 lumen output.
Features & benefits of the 110V LED Floodlight 200W 4000K IP65 110V Site Lighting Comet include:
- 100lm/W efficacy
- 4000K colour temperature
- IP65
- 80 Colour Rendering Index
- Yellow RAL1007 Colour Finish
- 3 Years Warranty
For bulk discounts, please contact our sales team directly: 01642 057722 / sales@ledandpower.co.uk
All products sold by LED & Power are supplied with genuine warranties and free shipping on orders exceeding £150.00 + VAT.
Additional information
| Certifications | UKCA / CE |
|---|---|
| Warranty | 3 Years |
| Wattage | 200W |
| Lumen Output | 20,000lm |
| Colour Temperature | 4000K |
| Lifetime | L70B50 50,000 Hours |
| Beam Angle | 110° |
| IP Rating | IP65 |
| IK Rating | IK07 |
| Material | Aluminium Housing / Glass Lens |
| CRI | >80 Ra |
| Operating Temperature | -30°C to 45°C |
| Electrical Class | Class I |
| Power Factor | >0.9 |
| Driver Type | Fixed Output |
| Frequency | 50/60Hz |
| Dimensions | 414 x W: 374 x D: 41mm |
| Type | Floodlight |
| Dimmable | No |
| Emergency | No |
| Body Colour | Yellow |
| Sensor Type | None |
1. Delivery:
Next Day Delivery2. Returns
Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements: If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items: If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.
Related products
- ● In stock
110V LED Floodlight 50W 4000K IP65 110V Site Lighting Comet
- 50W
- IP65
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£24.18 incl. vatAdd to basket - ● In stock
110V LED Floodlight 100W 4000K IP65 110V Site Lighting Comet
- 100W
- IP65
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£44.35 incl. vatAdd to basket - ● In stock
110V LED Tower Light 360° 600W 6500K IP65 Adjustable 3M Tripod
- 600W, 600W (100W Per Module Head)
- IP65
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£2,249.89 incl. vatAdd to basket - ● In stock
110V LED Floodlight 150W 4000K IP65 110V Site Lighting Comet
- 150W
- IP65
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£64.51 incl. vatAdd to basket
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more.
"*" indicates required fields
By signing up to our newsletter, you agree to our Privacy Policy.




