Nationwide FREE DELIVERY on all orders over £150
110V LED Tower Light 360° 600W 6500K IP65 Adjustable 3M Tripod
£2,249.89
Product Code:
LP-TWL360-600
Categories 110V Site Lighting, LED 110V Flood Lights, LED 110V Stand Lights, LED Flood Lights 110V Site Lighting, LED Portable Lights 110V Site Lighting, LED Tripod Lights 110V Site Lighting
3 Years
35,000hrs +
IP65
84,000lm
Next Day Delivery
Product Specifications
Additional information
| Wattage | 600W (100W Per Module Head) |
|---|---|
| Lumen Output | 84,000lm |
| LED Efficacy | 140lm/W |
| Warranty | 3 Years |
| Lifetime | 35,000hrs + |
| Colour Temperature | 6500K |
| IP Rating | IP65 |
| IK Rating | IK08 |
| Input Voltage | 100-240V |
| Body Material | Aluminium |
| Diffuser Material | Polycarbonate |
| CRI | >80 |
| Frame Colour | Yellow |
| Power Factor | >0.9 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Driver | Dimmable |
| Certifications | UKCA / CE |
| Electrical Class | Class I |
| Operating Temperature | -20˚C to 45˚C |
| Dimensions | L: 286 x W: 298 x D: 435 mm |
| Weight | 14.5 kg |
Full Description
This robust and innovative, 110V LED Tower Light 360° 600W 6500K IP65 Adjustable 3M Tripod features a high lumen output of 84,000lm and 360º light distribution. This product can also be linked to two additional Tower Light’s for extra coverage, making it an incredibly efficient solution for large space site lighting.
Some of the Features & Benefits of the 110V LED Tower Light 360° 600W 6500K IP65 Adjustable 3M Tripod include:
- 84,000 lumen output – ideal for large spaces
- Interlink two additional tower lights
- 300W (3 head) version available upon special request
- 20lux over 2800m2 at height of 3m
- Adjustable for 180 and 360 light distribution
- Tripod adjustable up to 3 metres (tripod included)
- 10m heavy duty rubber cable & carry back included
- Supplied with inline dimmer and on/off switch
- Integrated photocell sensor with on/off switch
- Suitable for use on soft/hard surfaces
- 3 years warranty.
For bulk discounts, please contact our sales team directly: 01642 057722 / sales@ledandpower.co.uk
All products sold by LED & Power are supplied with genuine warranties and free shipping on orders exceeding £150.00 + VAT.
Reviews
Delivery & Returns
Delivery: Next Day Delivery
Returns: Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements:
If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items:
If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.
Data Sheets
Related products
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more. Your personal data will be held in accordance with our Privacy Policy
















