“600W CREE INVENTRONICS Professional Stadium Floodlight 5000K 160lm/W” has been added to your basket. View basket
Nationwide FREE DELIVERY on all orders over £150
250W LED Floodlight 5000K 180lm/W 60° IP65 OSRAM LED Inventronics Driver Sports Lighting
£299.99 Original price was: £299.99.£251.99Current price is: £251.99.
Product Code:
LP-HIGHLUX-250
Categories Industrial Lighting, LED Flood Lights, LED Sports Hall Lights, Sale, Sports Lighting, Stadium Flood Lights
Tag NEW
5 Years
50,000 Hours +
IP65
45,000lm
Next Day Delivery
Product Specifications
Additional information
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Lifetime | 50,000 Hours + |
| Input Voltage | AC 100-277V |
| Wattage | 250w |
| Lumen Output | 45,000lm |
| Colour Temperature | 5000K |
| Beam Angle | 60° |
| IP Rating | IP65 |
| IK Rating | IK09 |
| Driver Brand | Inventronics |
| LED Brand | Osram |
| Dimmable | Yes |
| Dimmable Type | 1-10V Dimming |
| CRI | >70 |
| Operating Frequency | 50 – 60Hz |
| Power Factor | >0.95 |
| Insulation Grade | Class I |
| Operating Temperature | -30°C to +50°C |
| Housing Material | 1100 Aluminium |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Screw/Bolt Material | Stainless Steel |
| Dimensions | L: 391mm H: 210.9mm W: 182.9mm (Including Bracket) |
| Total Harmonic Distortion | <20% |
Full Description
250W LED Floodlight 5000K 180lm/W 60° IP65 OSRAM LED Inventronics Driver Sports Lighting
Introducing the brand new HighLux Flood Light series, the 250W LED Floodlight 5000K 180lm/W 60° IP65 OSRAM LED Inventronics Driver Sports Lighting is a highly efficient, high performance internal and external luminaire that is ideal for industrial and sports applications. The 250W and 500W HighLux models utilize industry leading branded components Inventronics and Osram to ensure a long and hassle free life expectancy. A modern and future proof design that can provide you with excellent energy savings over traditional technology.
Thanks to its innovative modular design, the 250W LED Floodlight 5000K 180lm/W 60° IP65 OSRAM LED Inventronics Driver Sports Lighting is also available in a 500W version, simply double up the modules via the bracket supplied and bolt the modules together! a waterproof T type connector is also supplied. Constructed from powder coated die cast aluminium, the unit provides an IP65 Ingress Protection rating and IK09 impact rating.
Due to the luminaires high efficacy of 180lm/W and high power of 250W, the 250W LED Floodlight 5000K 180lm/W 60° IP65 OSRAM LED Inventronics Driver Sports Lighting is a suitable and smart choice for indoor and outdoor sports areas. HighLux is not only limited to sports lighting applications, it is also suitable for high level lighting in exhibition halls, warehousing and general commercial and industrial external projects.
Some features and benefits of the 250W LED Floodlight 5000K 180lm/W 60° IP65 OSRAM LED Inventronics Driver Sports Lighting include:
- Modular Design – 250W & 500W models available
- Highly efficient @ 180lm/W
- Impressive 45,000lm Output
- Integrated 1-10V Dimmable Inventronics LED Driver
- Osram LED
- -30° – +50° Operating Temperature Range
- 60° Symmetrical Distribution
- 5 Years Warranty
- 2 Stage Rotation Adjustment (180° Bracket Rotation – 40° Module Rotation)
For further information on the 250W LED Floodlight 5000K 180lm/W 60° IP65 OSRAM LED Inventronics Driver Sports Lighting, please refer to the downloadable PDF datasheet for full specification details, or contact our friendly and knowledgable sales team on 01642 057721 / sales@ledandpower.co.uk.
Reviews
Delivery & Returns
Delivery: Next Day Delivery
Returns: Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements:
If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items:
If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.
Data Sheets
Related products
-
£137.93Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
-
£72.61 – £74.77Price range: £72.61 through £74.77Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more. Your personal data will be held in accordance with our Privacy Policy










