Nationwide FREE DELIVERY on all orders over £150
600W CREE INVENTRONICS Professional Stadium Floodlight 5000K 160lm/W
£806.40
Product Code:
LP-ULHM5-600
Categories LED Flood Lights, Sports Lighting, Stadium Flood Lights
5 Years
50,000 Hours +
IP66
96,000lm
Est 10-15 Days
Product Specifications
Additional information
| Wattage | 600W |
|---|---|
| Colour Temperature | 5000K |
| Lumen Output | 96,000lm |
| Warranty | 5 Years |
| IP Rating | IP66 |
| LED Brand | CREE 5050 |
| Driver Brand | Inventronics |
| Dimmable | Yes 1-10V Dimmable |
| Lifetime | 50,000 Hours + |
| TM21 | L90B10>50,000H |
| SDCM | <6 |
| Power Factor | >0.95 |
| Thermal Conductivity | 226 W/m·K |
| Housing | Pure Aluminium |
| THD | <15 |
| Driver Efficiency | >93% |
| Protection | OTP, OCP, OVP, SCP |
| Surge Protection | 20 kV |
| IK Rating | IK08 |
| Input Voltage | 100-277V, 50/60Hz |
| Operating Temperature | -40 to 60 °C |
| Dimensions | 470x520x127mm |
| Driver Box | 410x280x136.8mm |
Full Description
600W CREE INVENTRONICS Professional Stadium Floodlight 5000K 160lm/W
The 600W CREE INVENTRONICS Professional Stadium Floodlight 5000K 160lmW high mast light has been designed to increase players performance whilst considering the spectators viewing experience. Spectators should enjoy the event safely and without inconvenience caused by glare effects or an uneven light projection. The asymmetric polarized optics and visor work together to minimize glare, backlight and light spill. Available in 600W and 1200W, this high quality and trusted luminaire is the ideal solution for external sports lighting.
High performance branded components:
LED’s – CREE
LED Driver – INVENTRONICS
The LED source has a high TLCI index and a chromatic render index up to 90, this allows TV/camera broadcasting to film in real colour under a flicker free shooting. The LED driver box can be fixed on a bracket to the fitting or pole mounted in order to lower the weight of the fixture and easy maintenance.
All products bought from us at LED and Power come with a warranty and free delivery and shipping on orders that are £150 and more.
If you feel that you need further help choosing the right product or if you have a question about installation or our services, give our knowledgeable and friendly team a call at 01642 057722 for great customer service and direction to the perfect lighting.
Reviews
Delivery & Returns
Delivery: Est 10-15 Days
Returns: Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements:
If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items:
If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.
Data Sheets
Related products
- £137.93Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
- £72.61 – £74.77Price range: £72.61 through £74.77Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more. Your personal data will be held in accordance with our Privacy Policy












