“Suspension Wire Pack for 600×600 & 1200×300 LED Panels” has been added to your basket. View basket
Nationwide FREE DELIVERY on all orders over £150
600×600 High Efficacy LED Panel 25W 4000K, 175lm/W, UGR<19, TP(a), IP44
£39.70 Original price was: £39.70.£32.76Current price is: £32.76.
Product Code:
LP-ORN2-BL-25-6X6NW
Categories 600x600 LED Panels, Commercial Lighting, LED Panel Lights, Sale
7 Years
50,000 hours, L90-B10
IP44
4375Lm
Next Day Delivery
Product Specifications
Additional information
| Size | 600×600 |
|---|---|
| Warranty | 7 Years |
| Wattage | 25W |
| LED Efficacy | 175lm/W |
| Lumen Output | 4375Lm |
| Colour Temperature | 4000K |
| Input Voltage | AC 200-240V |
| CRI | >85 |
| Beam Angle | 160° |
| Diffuser Type | TP(a) Rated – Opal |
| Power Factor | >0.95 |
| UGR | <19 |
| Operating Temperature | -20 to +50°C |
| Construction | Aluminium |
| IP Rating | IP44 |
| TP Rating | TPa |
| Version | Dimmable & Emergency Available – Please Contact Us |
| Dimensions | 595mm x 595mm x 32mm |
| Weight | 2.5kg |
| MacAdam Step` | <3 |
| Lifetime | 50,000 hours, L90-B10 |
| CE Standards | EN60598-1, EN 60598 2-2, EN62493, EN55015, |
| CE Directives | LVD, EMC, ERP & RoHS |
| Emergency | Available – please call us |
| Dimmable | Available (Please call us for pricing) |
| Controls | None |
Full Description
600×600 High Efficacy LED Panel 25W 4000K, 175lm/W, UGR<19, TP(a), IP44
This LED panel truly delivers high performance and reliability for the end user and installer and this is evidenced by the 7 YEARS WARRANTY it is supplied with as standard! Using only renowned branded components (Osram Driver / Samsung LED) this product is guaranteed to generate energy savings and increased lighting levels. The 600×600 High Efficacy LED Panel 25W 4000K, 175lm/W, UGR<19, TP(a), IP44 has an elegant finish, white lacquered aluminium frame and a slim design perfect for false ceilings.
Its high efficiency 4-sided LED lighting system emits a luminosity of 4375 lumens from an output of just 25W! Equivalent to that emitted by conventional fluorescent panels of up to 100W. Using the 600×600 High Efficacy LED Panel 25W 4000K, 175lm/W, UGR<19, TP(a), IP44 will achieve significant energy savings. With an immediate start-up, no noise and no flickering, this LED Panel is perfect for places where you want to maximize the illuminated space, projecting light evenly and without glare.
This high performance LED Panel is the ideal choice if you are looking for a panel with good performance and minimum power consumption. It is widely used in offices, shopping centres, hospitals, warehouses, restaurants, supermarkets, museums, etc., as well as in homes and residences.
Features & Benefits:
- 7 Years Warranty
- 175lm/w Effiacy
- Low Glare – UGR<19 Compliant
- 25W – Low Energy Consumption
- High Quality TP(a) Rated Diffuser
- Dimmable & Emergency Versions available
- High Colour Rendering Index
- Long Life Expectancy – 50,000hr L90-B10
All products bought from LED & Power are supplied with genuine warranty and free delivery on orders over £150.00 + VAT.
Reviews
Delivery & Returns
Delivery: Next Day Delivery
Returns: Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements:
If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items:
If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.Â
Data Sheets
Related products
-
£154.51 – £211.67Price range: £154.51 through £211.67Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
-
£140.76 – £197.90Price range: £140.76 through £197.90Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more. Your personal data will be held in accordance with our Privacy Policy












