Nationwide FREE DELIVERY on all orders over £150
600×600 LED Panel 48W 4000K IP66 Rated (Emergency & Dimmable Versions)
£154.51 – £211.67Price range: £154.51 through £211.67
Product Code:
N/A
Categories 600x600 LED Panels, IP Rated LED Panels, LED Panel Lights
5 Years
50,000 Hours +
IP66
5042lm
Next Day Delivery
Product Specifications
Additional information
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Size | 600×600 |
| Certifications | UKCA, CE, RoHS, VDE |
| Diffuser Material | TPa Rated |
| Dimmable | Yes |
| Emergency | Yes |
| Input Voltage | AC110-265V |
| Power Factor | >0.95 |
| Inrush Current | <60A |
| Class | Class II |
| Lumen Output | 5042lm |
| CCT | 4000K (Natural White) |
| Operating Temperature | -20°C to +45°C (0°C to +45°C for Emergency) |
| Beam Angle | 120° |
| Lifetime | 50,000 Hours + |
| CRI | >85Ra |
| IP Rating | IP66 |
| IK Rating | IK08 |
| Flicker Free | Yes |
| L70 B50 | 100,000 Hours |
| L80 B50 | 90,000 Hours |
| L90 B50 | 42,000 Hours |
| Running Current | DC900mA |
| Macadam Ellipse | ≤3 sdcm |
| UGR | 22 |
Full Description
Some of the amazing benefits and features of the 600×600 LED Panel 48W 4000K IP66 Rated (Emergency & Dimmable Versions):
Light Source Information
· Direct light output
· LED output of 36W or 48W delivering up to 5042lm
· Efficacy of 100lm/W
· External drivers supplied
· >85 colour rendering index
· Colour Temperatures of 4000K
· L70 B50 = 100,000 hours  |  L90 B50 = 42,000 hours
· Single Bin Epistar LEDs with a ≤3 step Macadam ellipse tolerance
Design
· Slim edge-lit design with white frame
· IP66 Rated
· Flicker free to reduce eyestrain
· Innovative backchannel containing captive nuts which allow for many mounting options with accessories
· Other sizes also available: 1200×300 / 1200×600
Mounting Options
· Lay in grid ceiling
· Suspended – 4 Point suspension (RE01), Y suspension (RE06)
· Burgess/metal pan ceiling – Burgess Clips (RE10)
· Solid ceiling – Offset Brackets (RE07), Linear Clips (RE08), Surface Frame (RE60)
· Plasterboard ceiling –  Z-Clips (RE02), Offset Brackets (RE07), Linear Clips (RE08), Surface Frame (RE60, RE123, RE126), 4 Point suspension (RE01)
Optics
· Opal TPa diffuser
Dimming
· Non-dimmable as standard
· Mains / DALI / 0-10V / dimming available
Miscellaneous
· 3hr emergency available
· DALI Addressable emergency available
· Z10 remote control manual or advanced self-test emergency available
· Antimicrobial coating available
· 5 year warranty
All led lights and accessories bought from us at LED and Power come with an excellent warranty, and free delivery and shipping on orders that are £150 and more. If you feel that you need further help choosing the right product, or if you have a question about installation or our services, give our knowledgeable and friendly team a call on 01642 057722 for great customer service and direction to the perfect lighting.
Reviews
Delivery & Returns
Delivery: Next Day Delivery
Returns: Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements:
If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items:
If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.Â
Data Sheets
Related products
£39.70Original price was: £39.70.£32.76Current price is: £32.76.- £237.07 – £336.56Price range: £237.07 through £336.56Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
- £140.76 – £197.90Price range: £140.76 through £197.90Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more. Your personal data will be held in accordance with our Privacy Policy











