“E-Pro LED Track Spot Light 36W 2700K 50° CRI90 Black Body” has been added to your basket. View basket
Nationwide FREE DELIVERY on all orders over £150
Modus Surface Mounted LED Downlight 14W 3000K White CRI90
£94.10
Product Code:
LP-R096920/WT/3K/14W
Categories Retail Lighting, Surface Mounted Downlights
5 Years
50,000 Hours +
IP65
1563lm
Next Day Delivery
Product Specifications
Additional information
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Wattage | 14W |
| Colour Temperature | 3000K |
| Lumen Output | 1563lm |
| Beam Angle | 60° |
| Lifetime | 50,000 Hours + |
| Certifications | CE & RoHS |
| Frame Colour | White |
| Dimensions | ∅135mm x 170mm |
| Luminaire Fixing | Surface Mounted |
| Construction | Aluminium |
| Diffuser Type | Glass – TPa Rated |
| LED Chip Type | Single Bin CREE COB with a ≤3 step Macadam ellipse tolerance |
| Voltage Range | AC220-240V |
| Power Factor | >0.90 |
| Inrush Current | <60A |
| Running Current | DC350mA |
| Protection Class IEC | Class I |
| Effifacy | ~110 – 113 Lm/W |
| Operating Temperature | -20oC to +45oC (0oC to 40oC for emergency) |
| CRI | >90 Ra |
| IP Rating | IP65 |
| IK Rating | IK09 |
| Macadam Ellipse | ≤3 sdcm |
| L70 B50 | 100,000 Hours |
| L80 B50 | 90,000 Hours |
| L90 B50 | 42,000 Hours |
Full Description
Modus Surface Mounted LED Downlight 14W 3000K White CRI90
The Modus range of LED Downlights are a circular surface mounted LED Downlight with a white or black aluminium body and a glass TP(a) rated diffuser. View our ‘Surface Mounted Downlight Accessories’ category to find the Modus pendant kit to convert your surface mounted LED Downlight into an LED Pendant (White pendant kit LP-R096-20/WT / Black pendant kit LP-R096-20/BK).
The Modus Surface Mounted LED Downlight 14W 3000K White CRI90 features high efficacy, IP65 protection, two wattage options (14W and 28W) and is also available in 3000K or 4000K with optional DALI dimming. The high colour rendering index across the Modus range makes this product a perfect choice for Retail Lighting applications. For an integral emergency version, search LP-R096920/WT/3K/14W/E.
Features and benefits of the LED 3000K White Modus Downlight CRI90:
Light Source Information
· Direct light output
· 14W delivering 1540lm | 24W delivering 3080lm
· Efficacy of 110lm/W
· LED Drivers included (Tridonic)
· >90 colour rendering index
· 3000K or 4000K colour temperature
· L70 B50 = 100,000 hours | L90 B50 = 42,000 hours
· Single Bin CREE COB with a ≤3 step Macadam ellipse tolerance
Design
· White (RAL9016) or black (RAL9005) aluminium body
· IP65 rated
· Surface mounted
· Pendant option available (White pendant kit LP-R096-20/WT / Black pendant kit LP-R096-20/BK)
Dimensions
· ø135 x 170mm
Optics
· Glass diffuser – TPa rated
· Beam angle: 60 degrees
Dimming
· Non dimmable as standard
· DALI dimmable version available (please call or email us)
Emergency
· Integral emergency available
Miscellaneous
· 5 years warranty
All products bought from us at LED and Power are supplied with warranty and free delivery on orders over £150.00 + VAT. For lighting designs, advice or to discuss your lighting projects please contact the LED and Power sales team on 01642 057722.
Reviews
Delivery & Returns
Delivery: Next Day Delivery
Returns: Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements:
If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items:
If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.
Data Sheets
Related products
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more. Your personal data will be held in accordance with our Privacy Policy











