Slimline LED Flood Light 80W 4000K with PIR Sensor
- 80W
- 7500lm
- IP65
- No
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
Request a trade account for discounted pricing
The Slimline LED Flood Light 80W 4000K with PIR Sensor is a part of the quality range of SMD Floodlights range. These flood lights come in a range of 10W to 100W with models up to as high as 80W incorporating a PIR sensor for added security. Boasting a 3 Years Warranty, this affordable and great product is also guaranteed to last for 30,000 hours of operation. The slim, modern, black stylish design makes this floodlight range perfect for residential and commercial use and its IP65 rating can ensure no water penetration will occur over the luminaires lifetime.
Product Specification of the Slimline LED Flood Light 80W 4000K with PIR Sensor:
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Wattage | 80w |
| CCT | 4000K (Natural White) |
| Lumen Output | 7500lm |
| Frame Colour | Black |
| Sensor Type | PIR Sensor |
All products bought from us at LED and Power come with an excellent warranty and free delivery and shipping on orders that are over £150 + VAT.
If you feel that you need further help choosing the right product, or if you have a question about installation or our services, give our knowledgeable and friendly team a call on 01642 057722 for great customer service and direction to the perfect lighting.
Additional information
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Wattage | 80W |
| Lumen Output | 7500lm |
| Lifetime | 30,000hrs+ |
| Frame Colour | Black |
| Sensor Type | PIR Sensor |
| Hold Time | 10 seconds – 7 mins |
| Detection Area | 2m – 8m |
| Detection Radius | 120 Degrees |
| IP Rating | IP65 |
| Beam Angle | 120° |
| Operating Temperature | -20 to 30 °C |
| Construction | Di Cast Aluminium |
| Diffuser | Tempered Glass |
| LED Type | SMD |
| CRI | >80 |
| Connection Type | Flying Lead |
| Input Voltage | 220-240VAC |
| Power Factor | >90 |
| Dimensions | 64x280x318mm |
| Body Colour | Black Body |
| Controls | None |
| Type | Residential |
| Dimmable | No |
| Optic | Symmetric |
1. Delivery:
Next Day Delivery2. Returns
Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements: If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items: If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.
Related products
- ● In stock
600W CREE INVENTRONICS Professional Stadium Floodlight 5000K 160lm/W
- 600W
- IP66
- Estimated Delivery: Est 10-15 Days
£806.40 incl. vatAdd to basket - ● Out of stock
RGBW LED Flood Light 100W IP66 (Remote Control Or App Controllable)
- 100W
- IP66
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£137.93 incl. vatSee product - ● Out of stock
RGBW LED Flood Light 50W IP66 (Remote Control Or App Controllable)
- 50W
- IP66
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£72.61 – £74.77Price range: £72.61 through £74.77 incl. vatSee product - ● In stock
1200W CREE INVENTRONICS Professional Stadium Floodlight 5000K 160lm/W
- 1200W
- IP66
- Estimated Delivery: Est 10-15 Days
£1,386.00 incl. vatAdd to basket
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more.
"*" indicates required fields
By signing up to our newsletter, you agree to our Privacy Policy.

