600×600 LED Sky Panels Cloud Design (Set of 6)
- 32W
- 1800lm
- IP40
- No, Yes
- Estimated Delivery: Est 10-15 Days
Request a trade account for discounted pricing
Experience the positive effects of daylight when you are inside, with the 600×600 LED Sky Panels Cloud Design (Set of 6)! This LED Sky ceiling panel offers a crystal-clear image of the sky, on a thin LED panel. This light lifts, and opens up interior space whilst also providing a beautiful, eye-catching energy-efficient light. With the LED giving the same feeling as day-light, this light can truly help to boost mood and well-being, more so for people who maybe spend a lot of time in rooms with minimal or no natural light. This light can also come in a set of 4 panels.
Some of the amazing features of the 600×600 LED Sky Panels Cloud Design (Set of 6):
- Backlit recessed 600mm x 600mm panel light
- High resolution artificial skylight effect printed on the diffuser
- Ideal for creating a unique atmosphere, reducing anxiety and improving productivity
- Allows users experiencing the positive effects of daylight when they are inside
- For lay in ceiling integration on T grid ceilings
- Aluminium body finished white
- IP40 protection against humidity and dust
- Flicker free to minimize eye fatigue
- 32W delivering ~ 3025 lumens
- Dimming options available
- Custom print designs available, get in touch for details
All products bought from us at LED and Power come with warranty and free delivery and shipping on orders that are over £150 + VAT. Need some help choosing the right product or have a question about installation or our services? Give our team a call on 01642 057722 for great customer service.
Additional information
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Size | 600×600 |
| Certifications | UKCA, CE, RoHS |
| Frame Colour | White |
| Luminaire Fixing | Lay in, suspended |
| Construction | Aluminium |
| Diffuser Type | PMMA |
| Weight | 1.60 Kg |
| Voltage | AC220-240V |
| Power Factor | >0.90 |
| Inrush Current | <60A |
| Running Current | DC800mA |
| Class | Class II |
| Wattage | 32W |
| Lumen Output | 1800lm |
| Colour Temperature | 4000K |
| Operating Temperature | -20o C to +45o C (0o C to +40o C for emergency) |
| Beam Angle | 110° |
| Lifetime | 50,000 Hours + |
| CRI | 80 Ra |
| Flicker Free | Yes |
| IP Rating | IP40 |
| TP Rating | TPb |
| Macadam Ellipse | ≤6 sdcm |
| L70 B50 | 50,000 hours |
| L80 B50 | 30,000 hours |
| L90 B50 | 15,000 hours |
| UGR | <22 |
| Dimmable Type | None Dimmable as standard – DALI/DSI/Mains/0-10V Dimming Available |
| Emergency Type | None Emergency as Standard – Emergency Available |
| Controls Type | No Controls as Standard – DALI/Casambi Available |
1. Delivery:
Est 10-15 Days2. Returns
Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements: If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items: If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.
Related products
- ● In stock
1200x600 LED Panel 72W 5000K IP66 Rated (Emergency & Dimmable Versions)
- 48W
- IP66
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£237.07 – £336.56Price range: £237.07 through £336.56 incl. vatSee product - ● In stock
Suspension Wire Pack for 600x600 & 1200x300 LED Panels
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£10.08 incl. vatAdd to basket - ● In stock
600x600 High Efficacy LED Panel 25W 4000K, 175lm/W, UGR<19, TP(a), IP44
- 25W
- IP44
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
Add to basket£39.70Original price was: £39.70.£32.76Current price is: £32.76. incl. vat - ● In stock
600x600 LED Panel 48W 4000K IP66 Rated (Emergency & Dimmable Versions)
- 48W
- IP66
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£154.51 – £211.67Price range: £154.51 through £211.67 incl. vatSee product
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more.
"*" indicates required fields
By signing up to our newsletter, you agree to our Privacy Policy.








