Collingwood Caiman Versa 6ft IP66 Non Corrosive LED Batten 3CCT Wattage Switchable IK10 Plug & Play Sensor & Emergency
- 33W, 67W
- 10,050lm, 5025lm
- IP66
- Yes
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
Request a trade account for discounted pricing
The Collingwood Caiman Versa 6ft IP66 Non Corrosive LED Batten 3CCT Wattage Switchable IK10 Plug & Play Sensor & Emergency is a game changer when it comes to lighting solutions. This product is designed to provide maximum choice and reduce the need for stockholding, making it a great option for those who need to quickly and easily install lighting systems in a variety of settings. The full length mounting slider ensures that this product can be installed in virtually any position, while the Versabox plug and play kit range means that it can be customized to meet the needs of any project. The quick release terminal block makes wiring fast and easy, while all installation points are clearly marked on the outside of the luminaire to aid in accurate pre-drilling. Whether you’re looking for a quick connect through-wired version for side entry or a more traditional installation, Caiman Versa has everything you need to get the job done quickly and efficiently.
Features & benefits of the Collingwood Caiman Versa 6ft IP66 Non Corrosive LED Batten 3CCT Wattage Switchable IK10 Plug & Play Sensor & Emergency:
- CCT switchable (Between 3000K, 4000K & 5700K)
- Wattage Switchable (Either 33W or 67W)
- IP66 and IK10 for total protection
- Unique full length mounting slider allows complete freedom of mounting positions
- Versabox plug and play kit range to accommodate project requirements and fast installation
- Rear and side housing conduit entry points
- Quick release moveable terminal block to suit mains cable entry point
- All installation points marked to aid accurate pre-drilling
- Compatible with various installation methods (surface mounting, suspending, wall mounted)
- Quick connect through-wired version for side entry also available.
For lighting designs, bulk order discounts or project advice, please contact our friendly and knowledgable sales team on: sales@ledandpower.co.uk / 01642 057722.
Additional information
| Lifetime | L70 100,000hrs |
|---|---|
| Battery Warranty | 5 Years |
| On-Site Warranty | 2 Years |
| Wattage | 33W, 67W |
| Colour Temperature | 3000K, 4000K, 5700k |
| Lumen Output | 10,050lm, 5025lm |
| Input | 220-240V AC |
| IP Rating | IP66 |
| IK Rating | IK10 |
| Emergency Option | Non-Emergency as Standard – Manual Test, Self Test & DALI-2 Available |
| CRI | >80 |
| Operating Temperature | -20°C – 35°C |
| Weight | 1.3kg – 2.15kg |
| Inrush Current | 16A 0.51ms |
| Construction | Polycarbonate Housing (RAL7005), Anti-UV Diffuser |
| Lamp Warranty | 7 Years |
| SELV | No |
| Electric Class | 1 |
| Install Connector Type | Removeable, moveable, loop in/out |
| UK Building Regulations | Part L |
| Version | Standard, Add Play & Play Self Test Emergency Pack (PACK ONLY), Add Plug & Play Dimming Microwave Sensor (SENSOR ONLY), Add Plug & Play Manual Test Emergency Pack (PACK ONLY), Add Plug & Play On/Off Microwave Sensor (SENSOR ONLY) |
| Body Colour | Grey Body |
| Body Material | Polycarbonate |
| Length | 6ft |
| Controls | Microwave Sensor |
| UGR | 22+ |
| Beam Angle | 120° |
1. Delivery:
Next Day Delivery2. Returns
Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements: If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items: If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.
Related products
- ● In stock
5ft Direct/Indirect Linear LED Batten Dimmable & Emergency White Body, Tri-Colour & Wattage Selectable, Low Glare Microprismatic Diffuser
- 30W, 40W, 50W
- IP20
- Estimated Delivery: Est. Delivery between 2-4 Days
£269.33 incl. vatAdd to basket - ● In stock
5ft Linear LED Batten Dimmable White Body, Tri-Colour & Wattage Selectable, Low Glare Microprismatic Diffuser
- 30W, 40W, 50W
- IP20
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£105.83 incl. vatAdd to basket - ● In stock
5ft Linear LED Batten Dimmable & Emergency White Body, Tri-Colour & Wattage Selectable, Low Glare Microprismatic Diffuser
- 30W, 40W, 50W
- IP20
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£198.46 incl. vatAdd to basket - ● In stock
Adjustable 2m Wire Suspension Pack for Specline Linear Batten
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£6.30 incl. vatAdd to basket
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more.
"*" indicates required fields
By signing up to our newsletter, you agree to our Privacy Policy.




