5ft Linear LED Batten Dimmable & Emergency White Body, Tri-Colour & Wattage Selectable, Low Glare Microprismatic Diffuser
- 30W, 40W, 50W
- 6000lm, 3600lm, 4800lm
- IP20
- Yes
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
Available on back-order
Request a trade account for discounted pricing
5ft Linear LED Batten Dimmable & Emergency White Body, Tri-Colour & Wattage Selectable, Low Glare Microprismatic Diffuser
Linear LED lighting offers a perfect blend of style, functionality and flexibility. The versatility of this range leads them to be a popular option for a diverse range of applications from shopfitting lighting to high-end architectural projects. The Specline Linear range is a unique range of linear LED lights that can be used individually or in rows and create stunning light lines and shapes. Our range is available in recessed, suspended or surface mounted options and all features a colour selectable switch allowing you to choose between 3000K, 4000K and 5000K. The 5ft Linear LED Batten Dimmable & Emergency White Body, Tri-Colour & Wattage Selectable, Low Glare Microprismatic Diffuser also features a wattage selectable switch that allows you to choose between 30W, 40W and 50W.
Features & Benefits of the 5ft Linear LED Batten Dimmable & Emergency White Body, Tri-Colour & Wattage Selectable, Low Glare Microprismatic Diffuser:
- Varioius Mounting Options (Surface, Recessed, Suspended)
- Connectable (Part code LP-SPECLINE-1-CON)
- Wattage Selectable (30W – 40W – 50W)
- Colour Selectable (3000K – 4000K – 5000K)
- Low Glare Microprismatic Diffuser
- DALI Dimmable
- Standard & Emergency Versions
- 7 Years Warranty
- Suspension Compatible (LP-SPECLINE-SK2)
This product can be connected to create continuous lines of light effects and even bespoke shapes. For bespoke requests or lighting designs, please contact our knowledgable and friendly sales team for assistance: 01642 057722 / sales@ledandpower.co.uk.
Please note this product is supplied with surface mount clips only, if this product is to be suspended the suspension kit must be purchased separately.
This full product range is supplied with a 7 years warranty as standard and free shipping on orders over £200.00 + VAT.
Additional information
| CE Standards | EN60598-1, EN62493, EN55015, EN61547, |
|---|---|
| CE Directives | LVD, EMC, ERP & RoHS |
| Emergency Duration | 3hrs |
| Emergency Output (Lm) | 360lm |
| Warranty | 7 Years |
| Input Voltage | AC200-240V |
| Wattage | 30W, 40W, 50W |
| Colour Temperature | 3000K, 4000K, 5000K |
| Lumen Output | 6000lm, 3600lm, 4800lm |
| Dimmable | Yes |
| Dimmable Type | DALI |
| CRI | >80 |
| Beam Angle | 110° |
| Diffuser Type | Microprismatic |
| Operating Temperature | -20 to +45°C |
| Construction | Aluminium Body & Polycarbonate Diffuser |
| IP Rating | IP20 |
| IK Rating | IK06 |
| Dimensions | 1500mm x 75mm x 60mm |
| Weight | 3kg |
| MacAdam Step` | <3 |
| Lifetime | 50,000 hours, L70-B10 |
| Emergency | Yes |
| Body Material | Aluminium |
| Body Colour | White Body |
| Length | 5ft |
| Controls | None |
| UGR | <19 |
1. Delivery:
Next Day Delivery2. Returns
Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements: If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items: If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.
Related products
- ● In stock
5ft Direct/Indirect Linear LED Batten Dimmable White Body, Tri-Colour & Wattage Selectable, Low Glare Microprismatic Diffuser
- 30W, 40W, 50W
- IP20
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£198.46 incl. vatAdd to basket - ● In stock
4ft IP69K LED Batten 40W 4000K Tri-Proof 6000lm CRI80
- 40W
- IP69K
- Estimated Delivery: 1-2 Working Days
£78.00 incl. vatAdd to basket - ● In stock
5ft Direct/Indirect Linear LED Batten Dimmable & Emergency White Body, Tri-Colour & Wattage Selectable, Low Glare Microprismatic Diffuser
- 30W, 40W, 50W
- IP20
- Estimated Delivery: Est. Delivery between 2-4 Days
£269.33 incl. vatAdd to basket - ● In stock
Adjustable 2m Wire Suspension Pack for Specline Linear Batten
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£6.30 incl. vatAdd to basket
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more.
"*" indicates required fields
By signing up to our newsletter, you agree to our Privacy Policy.

