Nationwide FREE DELIVERY on all orders over £150
Sports Linear LED Court Light 150W 5000K IP65
£392.32
Product Code:
LP-430082
Categories LED Court Lights, Sports Lighting
5 Years + 2 Years On-Site Warranty
50,000 Hours +
IP65
23,650lm
Est. Delivery between 4-5 Days
Product Specifications
Additional information
| Install Connector Type | Flying Lead |
|---|---|
| Input Cable | 1.5M H05RN-F 3-Core |
| Input Electrical Connection | Live | Neutral | Earth |
| General Application | Sports Lighting |
| Operating Temperature | -30 – +50 °C |
| Warranty | 5 Years + 2 Years On-Site Warranty |
| Lifetime | 50,000 Hours + |
| Lumen Output | 23,650lm |
| CCT | 5000K |
| CRI | 80 Ra |
| Beam Angle | 70° |
| Optics | Yes |
| Wattage | 120w |
| Input Voltage | AC200-240V |
| Lamp power factor | 0.92 |
| Electrical protection | Class I |
| Driver Output | 22-61 V |
| Driver Output Current | 3150 mA |
| Driver Brand | Inventronics |
| Inrush Current | 1.90 A |
| Operating Frequency | 50 – 60Hz |
| Surge Protection | 6 kV |
| Lifespan L70 B50 @25°C | 110,000 Hrs |
| Lifespan L80 B20 @25°C | 70,000 Hrs |
| Lifespan L90 B10 @25°C | 31,000 Hrs |
| Housing Colour | Black RAL9005 |
| Construction | Aluminium |
| IP Rating | IP65 |
| IK Rating | IK10 |
| Diffuser Material | Polycarbonate |
| Diffuser | Optical Lens |
| Dimensions | 1178mm x 137mm x 102mm |
| Weight | 7kg |
| CE Mark | Yes |
| UKCA Mark | Yes |
| WEEE Symbol | Yes |
Full Description
The Sports Linear LED Court Light 150W 5000K IP65 is designed for use in internal sports applications. A professional sports luminaire developed using specially designed optics to meet LTA standard. The bespoke sports lighting optics ensure glare is minimised whilst the lumen performance is high.
Some of the amazing features of the Sports Linear LED Court Light 150W 5000K IP65 include:
- Designed to meet LTA standards
- Bespoke court lighting optics
- Supplied with 1.5M prewired H05RN-F cable
- High efficiency 156lm/W
- Option of lumens maintenance
- 5 years warranty + 2 years on-site warranty (installation must be registered)
- High quality LED Driver and LED Chip
- IP65 & IK10
Another version of this light can also be found here at Led and Power, this is the Sports Linear LED Court Light 120W 5000K IP65. This version features a lower wattage of 120W, in comparison to 150W. Therefore you have total choice of which light would be most suitable for you and what you want.
All products bought from us at LED and Power come with a warranty and free delivery and shipping on orders that are over £150 + VAT. Need some help choosing the right product or have a question about installation or our services? Give our team a call on 01642 057722 for great customer service.
PLEASE CALL / EMAIL US FOR PRICING & LIGHTING DESIGNS
Reviews
Delivery & Returns
Delivery: Est. Delivery between 4-5 Days
Returns: Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements:
If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items:
If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.Â
Data Sheets
Related products
- £37.18 – £434.09Price range: £37.18 through £434.09Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
£179.99Original price was: £179.99.£143.99Current price is: £143.99.- £119.52 – £131.52Price range: £119.52 through £131.52Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
- £99.65 – £111.65Price range: £99.65 through £111.65Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more. Your personal data will be held in accordance with our Privacy Policy














