Low Glare LED High Bay Light – 200W – 160lm/W – 5000K – Non Dimmable – Mellowbeam Pro Series
- 200W
- 32,000lm
- IP65
- No
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
Request a trade account for discounted pricing
Low Glare LED High Bay Light – 200W – 160lm/W – 5000K – Non Dimmable – Mellowbeam Pro Series
Introducing the new Mellowbeam Pro Series, this range of highly efficient and low glare LED High Bay Lights offer exceptional energy savings and performance. The specialized optics ensure uniform light distribution, enhancing visibility while reducing eye strain, making it ideal for industrial and commercial spaces where luminaire glare is a concern, specifically sports halls. Its die-cast housing ensures durability, while the Philips LED chip and Sosen driver deliver a high efficiency of 160lm/W and unmatched performance. With a 50,000-hour lifespan (L80,B10), IP65 waterproof rating, and advanced thermal conductivity, it provides long-term cost savings and hassle free life expectancy. Perfect for warehouses, factories, and retail spaces.
The Mellowbeam Pro range is IK10 rated, combine this superior impact rating with the surface mounted bracket (purchased separately) for a cost effective sports hall lighting solution.
Features and benefits of the Low Glare LED High Bay Light – 200W – 160lm/W – 5000K – Non Dimmable – Mellowbeam Pro Series:
- Powerful LED light source with lumens efficiency of 160 LM/W – 32,000lm output
- Fitted with high-efficiency Philips LED Chips and Sosen driver that offer up to 85% in energy savings
- CRI80
- Aluminium housing for efficient heat dissipation
- Set includes 2pcs suspension cables, 1.1m long, equipped with hanging rings at the ends (Mounting brackets available separately)
- Long lifespan of 50,000h, backed up by the 5 years warranty
Applications
Ideal for industrial and commercial spaces like warehouses, factories, atriums, retail showrooms and sports halls.
Additional information
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Wattage | 200W |
| Lumen Output | 32,000lm |
| Colour Temperature | 5000K |
| Beam Angle | 110° |
| IP Rating | IP65 |
| IK Rating | IK10 |
| LED Efficacy | 160lm/W |
| LED Brand | Philips |
| Driver Brand | Sosen |
| Driver Efficiency | >93% |
| Lifetime | 50,000h L80 B10 |
| Input Voltage | AC 100-277V |
| Power Factor | >0.95 |
| CRI | Ra>80 |
| Operating Temperature | -40 to 60 °C |
| Operating Frequency | 50 – 60Hz |
| Housing | Die-Cast Aluminium |
| Thermal Conductivity | 96 W/m·K |
| SDCM | <6 |
| THD | <15 |
| Protection | OTP, OCP, OVP, SCP |
| Surge Protection | 4KV~6KV |
| Weight | 3.15kg |
| Dimensions | 533 x 184 x 81mm |
| Emergency | No |
| Dimmable | No |
| Controls | None |
| Style | Linear, Low Bay |
1. Delivery:
Next Day Delivery2. Returns
Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements: If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items: If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.
Related products
- ● In stock
Philips LED High Bay Light - 150W/200W/240W - 190lm/W - 5000K - Plug In Sensor - SKYLUX
- IP65
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£8.40 – £95.59Price range: £8.40 through £95.59 incl. vatSee product - ● In stock
LED Linear High Bay 100W - Philips LED - 5000K - IP66 - 160lm/W - 30x90° - 5 Years Warranty
- 100W
- IP66
- Estimated Delivery: 1-2 Working Days
£77.99 – £81.59Price range: £77.99 through £81.59 incl. vatSee product - ● In stock
Philips LED High Bay Light - 80W/100W/120W - 200lm/W - 5000K - Plug In Sensor - SKYLUX
- IP65
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£7.20 – £95.59Price range: £7.20 through £95.59 incl. vatSee product - ● In stock
LED Linear High Bay 150W - Philips LED - 5000K - IP66 - 160lm/W - 30x90° - 5 Years Warranty
- 150W
- IP66
- Estimated Delivery: 1-2 Working Days
£95.99 – £100.79Price range: £95.99 through £100.79 incl. vatSee product
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more.
"*" indicates required fields
By signing up to our newsletter, you agree to our Privacy Policy.








