Commercial LED Downlight 12W 3CCT 4″ (Standard & Emergency Version)
- 12w
- 1225Lm | 1294Lm | 1254Lm
- IP54
- No
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
Request a trade account for discounted pricing
Commercial LED Downlight 12W 3CCT 4″ (Standard & Emergency Version)
Manufactured in accordance to BS EN 60598-1
Additional information
| Wattage | 12w |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Lifetime | 50,000 Hours + |
| IP Rating | IP54 |
| IK Rating | IK06 |
| Beam Angle | 80° |
| Lumen Output | 1225Lm | 1294Lm | 1254Lm |
| Cut Out | 130mm |
| Body Material | Aluminium |
| LED Type | SMD |
| Colour Temperature | 3000K, 4000K, 6000K |
| Diffuser Material | Polycarbonate |
| Product Dimensions | 145mm x 78mm |
| Clip Type | Spring Clip |
| Operating Temperature | -20°C to +45°C |
| Min Free Air Space | 100mm |
| CRI | >80 |
| Connection Type | Flying Lead |
| Input Voltage | 220-240VAC |
| Input Current | 0.07A |
| Operating Frequency | 50 – 60Hz |
| Power Factor | >90 |
| CE Marked | Yes |
| Dimmable | No |
| Type | Commercial |
| Controls | None |
| UGR | 22+ |
1. Delivery:
Next Day Delivery2. Returns
Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements: If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items: If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.
Related products
- ● In stock
Dimmable LED Downlight 15W Low Glare 3000K/4000K IP20 CRI85 90°
- 15w
- IP20
- Estimated Delivery: Est. Delivery between 2-4 Days
£34.92 – £260.96Price range: £34.92 through £260.96 incl. vatSee product - ● In stock
Dimmable LED Downlight 12W Low Glare 3000K/4000K IP20 CRI85 90°
- 12w
- IP20
- Estimated Delivery: Est. Delivery between 2-4 Days
£32.00 – £258.05Price range: £32.00 through £258.05 incl. vatSee product - ● In stock
Neptune Recessed LED Downlight 32W IP65, 200mm CRI90 55°, Low Glare 3000K/4000K - Dimmable & Emergency Available
- 32W
- IP65
- Estimated Delivery: Est. Delivery between 2-4 Days
£84.40 – £146.47Price range: £84.40 through £146.47 incl. vatSee product - ● In stock
Dimmable LED Downlight 18W Low Glare 3000K/4000K IP20 CRI85 90°
- 18W
- IP20
- Estimated Delivery: Est. Delivery between 2-4 Days
£39.77 – £265.81Price range: £39.77 through £265.81 incl. vatSee product
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more.
"*" indicates required fields
By signing up to our newsletter, you agree to our Privacy Policy.

