Multi LED Bulkhead 12W | 16W | 20W CCT Tri Colour IP66 – Emergency
- 12W, 16W, 20W
- 1228lm, 1710lm, 2128lm
- IP66
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
Request a trade account for discounted pricing
The Multi LED Bulkhead 12W | 16W | 20W CCT Tri Colour IP66 – Emergency provides both a practical and functional light source. Bulkhead lights are most traditionally used internally and externally to illuminate car parks, footpaths, corridors, staircases, emergency features, and many more applications. The Multi LED Bulkhead 12W | 16W | 20W CCT Tri Colour IP66 – Emergency provides a sturdy yet stylish product, giving the perfect glow of light that is suitable for both residential lighting and commercial lighting. Our modern range of bulkheads are entirely Tri-Colour enabled and available in a number of options including sensors and emergency versions. Alternatively, a waterproof IP65 model is also available to buy here at LED and Power. With so many options of this light available, we are sure that there is a bulkhead here perfect for you!
All products bought from us at LED and Power come with warranty and free delivery and shipping on orders that are over £150 + VAT.
If you feel that you need further help choosing the right product or if you have a question about installation or our services, give our knowledgeable and friendly team a call on 01642 057722 for great customer service and direction to the perfect lighting.
Additional information
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Wattage | 12W, 16W, 20W |
| IP Rating | IP66 |
| IK Rating | IK08 |
| Lumen Output | 1228lm, 1710lm, 2128lm |
| Operating Temperature | -20°C to +40°C |
| Colour Temperature | 3000K, 4000K, 6000K |
| Emergency | Yes |
| Beam Angle | 110° |
| Body Material | ABS |
| Body Colour | White Body |
| Diffuser Material | Polycarbonate |
| BESA Mount | Yes |
| LED Type | SMD |
| Lifetime | 50,000 Hours + |
| CRI | >80 |
| Class | Class II |
| Connection Type | Push Terminal |
| Input Voltage | 220-240VAC |
| Input Current | 0.074 A |
| Operating Frequency | 50 – 60Hz |
| Power Factor | 0.9 |
| Product Dimensions | 305mm x 305mm x 105mm |
| Battery Type | LiFePO4 |
| Battery Capacity | 1500mAh |
| Recharge Time | 24hrs |
| Emergency Type | Combined Non-Maintained |
| Test Procedure | Manual |
| Emergency Duration | 3hrs |
| Emergency Output (Lm) | 160Lm |
| Shape | Round |
| Controls | None |
1. Delivery:
Next Day Delivery2. Returns
Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements: If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items: If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.
Related products
- ● In stock
12W Utility LED Bulkhead Square CCT Tri Colour IP65 - Microwave & Emergency (White Or Black)
- 12W
- IP65
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£72.90 incl. vatSee product - ● Out of stock
Polo LED Bulkhead Light 2D Type 9W/14W/18W 3CCT IP65 White Sensor & Emergency Versions
- Switchable - 9W / 14W / 18W
- IP65
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£15.17 – £54.43Price range: £15.17 through £54.43 incl. vatSee product - ● In stock
Multi LED Bulkhead 12W | 16W | 20W CCT Tri Colour IP66 - Microwave & Emergency
- 12W, 16W, 20W
- IP66
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£55.55 incl. vatSee product - ● In stock
Multi LED Bulkhead 12W | 16W | 20W CCT Tri Colour IP66 - Microwave
- 12W, 16W, 20W
- IP66
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£34.82 incl. vatSee product
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more.
"*" indicates required fields
By signing up to our newsletter, you agree to our Privacy Policy.

