LED Linear High Bay 200W – Philips LED – 5000K – IP66 – 160lm/W – 30×90° – 5 Years Warranty
- 200W
- 32,000lm
- IP66
- No
- Estimated Delivery: 1-2 Working Days
Request a trade account for discounted pricing
LED Linear High Bay 200W – Philips LED – 5000K – IP66 – 160lm/W – 30×90° – 5 Years Warranty
Are you looking for the perfect lighting solution for sports halls and warehouses? The LED Linear High Bay 200W – Philips LED – 5000K – IP66 – 160lm/W – 30×90° – 5 Years Warranty (Hemera) is built to last in the most demanding industrial environments. Compact, powerful and efficient, this range of LED Linear high bays offers a high lumen output for its size at an incredibly efficient 160lm/W. It’s superior IP66 rating make this rugged luminaire ideal for warehouses, production facilities, factories and other industrial environments.
The Hemera range of LED Linear High Bays is engineered with a uniquely designed lens and PCB design, specifically crafted to reduce glare. This feature makes it the ideal lighting solution for sports halls and warehouses, ensuring optimal illumination while eliminating uncomfortable and distracting glare.
Another unique feature of the LED Linear High Bay 200W – Philips LED – 5000K – IP66 – 160lm/W – 30×90° – 5 Years Warranty is its wire through feature, allowing you or your installer to simplify your installation, saving time and money.
Our Hemera range of LED Linear high bays are supplied as standard without mounting brackets or suspension cables, when adding to your basket please choose which installation option meets your project requirements.
Features & Benefits:
- Available in 100W, 150W and 200W
- IP66 Rated
- Low Glare
- Surface Mountable & Suspendable
- 5000K – ideal for sports and industrial environments
- Wire through feature – linkable in series
- Philips LED – Sosen Driver
- -25° – +45° Operating Temp – Suitable for use in freezer/cold locations.
For lighting designs, bulk discounts or further product information please contact our friendly and knowledgable sales team on 01642 057722 – sales@ledandpower.co.uk.
Additional information
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Input Voltage | 100-277V, 50/60Hz |
| Lifetime | 50,000hrs L90B10 |
| Wattage | 200W |
| Lumen Output | 32,000lm |
| Beam Angle | 30×90° |
| Colour Temperature | 5000K |
| IP Rating | IP66 |
| IK Rating | IK08 |
| LED Brand | Philips |
| Driver Brand | Sosen |
| Driver Efficiency | >92% |
| Operating Temperature | -25° ~ +45° |
| CRI | Ra>80 |
| Construction Material | Pure Aluminium A6063 |
| Dimensions | 1192x105x79mm |
| Power Factor | >0.95 |
| Surge Protection | 4KV |
| Protection | OTP, OCP, OVP, SCP |
| Thermal Conductivity | 226 W/m·K |
| SDCM | <6 |
| THD | <15 |
| Dimmable | No |
| Emergency | No |
| Controls | None |
| Style | Linear |
1. Delivery:
1-2 Working Days2. Returns
Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements: If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items: If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.
Related products
- ● In stock
LED Linear High Bay 150W - Philips LED - 5000K - IP66 - 160lm/W - 30x90° - 5 Years Warranty
- 150W
- IP66
- Estimated Delivery: 1-2 Working Days
£95.99 – £100.79Price range: £95.99 through £100.79 incl. vatSee product - ● In stock
LED Linear High Bay 100W - Philips LED - 5000K - IP66 - 160lm/W - 30x90° - 5 Years Warranty
- 100W
- IP66
- Estimated Delivery: 1-2 Working Days
£77.99 – £81.59Price range: £77.99 through £81.59 incl. vatSee product - ● In stock
Philips LED High Bay Light - 80W/100W/120W - 200lm/W - 5000K - Plug In Sensor - SKYLUX
- IP65
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£7.20 – £95.59Price range: £7.20 through £95.59 incl. vatSee product - ● In stock
Low Glare LED High Bay Light - 120W - 160lm/W - 5000K - Non Dimmable - Mellowbeam Pro Series
- 120W
- IP65
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£99.65 – £111.65Price range: £99.65 through £111.65 incl. vatSee product
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more.
"*" indicates required fields
By signing up to our newsletter, you agree to our Privacy Policy.










