Philips LED 150w High Bay Light 5000K IP65
- 150W
- 22,500lm
- IP65
- 1-10V Dimmable
- Estimated Delivery: 1-2 Working Days
Request a trade account for discounted pricing
Thanks to cold forging technology, this Philips LED 150w UFO High Bay Light 5000K IP65 better heat dissipation, lower temperature and increased lumen maintenance. This Philips LED 150w UFO High Bay Light 5000K IP65 is supplied with a 120° lens as standard making it the perfect choice for all sized industrial environments. Featuring a high quality Philips LED Chip and SOSEN LED Driver, this product is guaranteed a long life of 50,000hrs +. This LED High Bay range is perfect for a range of applications where the installation height is anywhere from 4-15 metres. The ideal locations for this type of high bay LED would be in warehouses, sports halls, shopping centres, factories, manufacturing, large conference areas, and more!
All products bought from us at LED and Power come with warranty and free delivery and shipping on orders that are over £150 + VAT.
Need some help choosing the right product or have a question about installation or our services? Give our team a call on 01642 057722 for great customer service.
Specifications:
Wattage: 150w
Warranty: 5 years
Colour temp: 5000k (white)
LED Chip: Philips LED
Driver: Sosen
Dimmable: Yes 1-10V Dimmable
Lumen Output: 22,500 Lumens
IP Rating: IP65
IK Rating: IK08
Lifetime: 50,000 Hours+
Additional information
| Wattage | 150W |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Colour Temperature | 5000K |
| Beam Angle | 120° |
| LED Chip | Philips LED |
| Driver | Sosen |
| Dimmable | 1-10V Dimmable |
| Lumen Output | 22,500lm |
| IP Rating | IP65 |
| IK Rating | IK08 |
| Lifetime | L80 B10 > 50,000hrs |
| Operating Temperature | -40 to 60 °C |
| Voltage | 100-277V – 50/60Hz |
| CRI | >80 |
| Power Factor | >95 |
| Surge Protection | 4KV |
| Driver Efficiency | >93% |
| Protection | OTP, OCP, OVP, SCP |
| TM21 | L90B10>50,000H |
| Emergency | No |
| Controls | None |
| Style | UFO |
1. Delivery:
1-2 Working Days2. Returns
Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements: If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items: If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.
Related products
- ● In stock
Philips LED High Bay Light - 150W/200W/240W - 190lm/W - 5000K - Plug In Sensor - SKYLUX
- IP65
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£8.40 – £95.59Price range: £8.40 through £95.59 incl. vatSee product - ● In stock
LED Linear High Bay 200W - Philips LED - 5000K - IP66 - 160lm/W - 30x90° - 5 Years Warranty
- 200W
- IP66
- Estimated Delivery: 1-2 Working Days
£107.99 – £112.79Price range: £107.99 through £112.79 incl. vatSee product - ● In stock
Low Glare LED High Bay Light - 120W - 160lm/W - 5000K - Non Dimmable - Mellowbeam Pro Series
- 120w
- IP65
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£99.65 – £111.65Price range: £99.65 through £111.65 incl. vatSee product - ● In stock
Philips LED High Bay Light - 80W/100W/120W - 200lm/W - 5000K - Plug In Sensor - SKYLUX
- IP65
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£7.20 – £95.59Price range: £7.20 through £95.59 incl. vatSee product
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more.
"*" indicates required fields
By signing up to our newsletter, you agree to our Privacy Policy.







