Decorative LED Globe Pendant 72W 450mm 8642lm
- 72W
- 8642lm
- IP20
- Available (Please call us for pricing)
- Estimated Delivery: Est 10-15 Days
Request a trade account for discounted pricing
Decorative LED Globe Pendant 72W 450mm 8642lm
This decorative pendant fitting is designed for atrium and marquee illumination, the perfect decorative luminaire for use throughout architectural, education, leisure and retail applications. The Decorative LED Globe Pendant 72W 450mm 8642lm is manufactured in the UK to the highest of standards and is supplied with a 5 years product warranty and a 2 years on-site warranty.
We have two sizes available in this decorative LED pendant fitting (400mm / 450mm) and four different colour temperatures – choose from 3000K, 4000K, 5000K or 6500K! This product is supplied with a 1m suspension flex as standard and you can choose between a black or a white coloured cable.
This product is also available with integrated control and dimming options, please contact us for further information and pricing.
Features & Benefits:
- Wattage – 72W
- Lumen Output – 8642lm
- IP Rating – IP20
- Globe Sizes – 400mm / 450mm (400mm Globe 36W 4328lm)
- Colour Rendering Index – 80
- Surge Protection – 1kV
- Operating Temperature – -5°C – 25°C
- Colour Temperature Options – 3000K Warm White – 4000K Natural White – 5000K Daylight – 6500K Cool White
- Input Voltage – 220-240V
Options & Accessories:
- SwitchDIM/DALI
- Opal Acrylic Globe
- Clear Globe
- Clear Capped Globe
- Black Capped Globe
Please contact our sales team for lighting designs or for confirmation of any technical specifications that are not visible.
All products supplied by LED & Power are supplied with genuine warranties and are shipped free of charge when orders exceed £150.00 + VAT.
Additional information
| Wattage | 72W |
|---|---|
| Warranty | 5 Years + 2 Years On-Site Warranty |
| Lumen Output | 8642lm |
| Colour Temperature | 3000K, 4000K, 5000K, 6000K |
| Lifetime | 50,000hrs L80/B10 |
| Globe Size | 450mm ø |
| IP Rating | IP20 |
| Input Voltage | 220-240V |
| CRI | >80 |
| LED Efficacy | 120 LI/cW |
| Power Factor | >0.95 |
| Surge Protection | 1kV |
| Operating Temperature | -5°C – 25°C |
| Flex Colour | Black, White |
| Shape | Globe |
| Length | 1M |
| Body Colour | White Body |
| Emergency | No |
| Dimmable | Available (Please call us for pricing) |
| Controls | DALI |
| UGR | N/A |
1. Delivery:
Est 10-15 Days2. Returns
Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements: If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items: If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.
Related products
- ● In stock
Round LED Bulkhead Ceiling Light 18w Timeguard LEDMRQ18WH (Sensor & Emergency Versions)
- 18W
- IP20
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£9.60 – £18.00Price range: £9.60 through £18.00 incl. vatSee product - ● Out of stock
750W SAMSUNG INVENTRONICS Professional Stadium LED Floodlight 170lm/W 1-10V Dimmable
- 750W
- IP66
- Estimated Delivery: Estimated 10 Days
£1,231.78 – £1,475.46Price range: £1,231.78 through £1,475.46 incl. vatSee product - ● Out of stock
250W SAMSUNG INVENTRONICS Professional Stadium LED Floodlight 170lm/W 1-10V Dimmable
- 250W
- IP66
- Estimated Delivery: Estimated 10 Days
£356.33 – £462.17Price range: £356.33 through £462.17 incl. vatSee product - ● In stock
600x600 Dimmable & CCT Adjustable LED Panel 40w
- 40W
- IP20
- Estimated Delivery: Next Day Delivery
£79.01 incl. vatAdd to basket
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more.
"*" indicates required fields
By signing up to our newsletter, you agree to our Privacy Policy.




