Nationwide FREE DELIVERY on all orders over £150
Hydra LED Bollard 2200K/3000K 14W/19W/24W IP65 IK10 Black Body
£12.34 – £144.60Price range: £12.34 through £144.60
Product Code:
N/A
Categories Commercial Lighting, LED Bollard Lights
5 Years
L80 50,000hrs +
IP65
1100lm - 2400lm (See Downloadable Data Sheet)
Next Day Delivery
Product Specifications
Additional information
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Colour Temperature | Switchable 2200K / 3000K |
| Wattage | Switchable 14W / 19W / 24W |
| Lumen Output | 1100lm – 2400lm (See Downloadable Data Sheet) |
| IP Rating | IP65 |
| IK Rating | IK10 |
| Dimmable | No |
| Lifetime | L80 50,000hrs + |
| CRI | >80 |
| Colour Consistency | SDCM6 |
| Input Voltage | 220-240V AC |
| Operating Temperature | -40°C – 45°C |
| Weight | 2kg |
| Inrush Current | 30A 0.15ms |
| Construction | Aluminium |
| SELV | No |
| Electrical Class | Class 1 |
| Earth Leakage | 0.1mA |
| Suitable for coastal areas | Yes |
Full Description
Hydra LED Bollard 2200K/3000K 14W/19W/24W IP65 IK10 Black Body
Elevate your outdoor spaces with our bespoke LED bollards, purpose-built in Great Britain. These stylish bollards add depth and dimension to any landscape, enhancing safety and creating inviting, 24-hour environments. The Hydra LED Bollard 2200K/3000K 14W/19W/24W IP65 IK10 Black Body offers flexible and efficient lighting solutions. Our range of LED Bollards are ideal for car parks, walkways and footpaths. These LED Bollards are perfect for commercial amenity lighting, as used by contractors and local authorities. Compared with traditional halogen bollards, our LED bollards provide up to a 75% energy saving.
Features and Benefits:
- IK10 for a robust fitting
- CCT Switchable between 2200K & 3000K
- Wattage Switchable between 14W, 19W & 24W
- Interchangeable top head provides easy maintenance
- Choice of cone or opal aesthetics & light distribution
- Choice of standard and photocell options
- CCT switch set to 3000K as default
- New 2200K to minimise effects of blue light
In natural settings, blue light at night has been shown to adversely affect wildlife behaviour and reproduction. The effects of blue light in the environment on wildlife also include similar disruption of biological clocks, and may affect plant growth, pollination, reproduction, migration, predation, and communication. Select the 2200K colour output on the Hydra LED Bollard 2200K/3000K 14W/19W/24W IP65 IK10 Black Body to minimise the effects of blue light.
For further information on this product, please contact our friendly and knowledgable sales team on: sales@ledandpower.co.uk / 01642 057721.
Reviews
Delivery & Returns
Delivery: Next Day Delivery
Returns: Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements:
If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items:
If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.Â
Data Sheets
Related products
- £167.51 – £202.69Price range: £167.51 through £202.69Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more. Your personal data will be held in accordance with our Privacy Policy





















