“BOL301 Bollard 23W 3000K IP65 LED Bollard Black 900mm” has been added to your basket. View basket
Nationwide FREE DELIVERY on all orders over £150
BOL201 Bollard 23W 3000K IP65 LED Bollard Black 900mm
£268.93
Product Code:
LP-BOL201X30
Categories Commercial Lighting, LED Bollard Lights
5 Years
L70 30,000h
IP65
930lm
Next Day Delivery
Product Specifications
Additional information
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Lifetime | L70 30,000h |
| Input Voltage | 220-240V AC |
| Wattage | 23w |
| Lumen Output | 930lm |
| Colour Temperature | 3000K |
| Beam Angle | 360° |
| IP Rating | IP65 |
| IK Rating | IK04 |
| Sensor | No |
| Dimmable | No |
| CRI | >80 |
| Colour Consistency | SDCM4 |
| Maximum Ambient Temperature | 40°C |
| Weight | 4.4kg |
| Inrush Current | 20A 0.5ms |
| UK Bathroom Zone | 2 |
| SELV | SELV |
| Electric Class (1, 2, 3) | 1 |
| Earth Leakage | 0.2mA |
| Suitable for coastal areas | No |
| Body Colour | Black Body |
| Body Material | Aluminium, PVC |
| Product Height | 900mm |
| Controls | None |
| Base Type | Concrete Base, Soft Ground |
Full Description
Extending our landscape range, the BOL201 Bollard 23W 3000K IP65 LED Bollard Black 900mm comes in a variety of sizes and shapes with various options. All with a finish of a black powdered coating, this versatile range of LED bollards are ideal for any landscape project such as commercial car parks, driveways, gardens and more. A selection of our bollard range have a low glare with a minimum up spill of light making it comfortable on the eye. The bollards are all straight to mains, 3000K and backed with a fool proof five years warranty.
Features & Benefits of the BOL201 Bollard 23W 3000K IP65 LED Bollard Black 900mm:
- 23W
- IP65 ideal for car parks and walk ways
- Benefiting from light all round with a 360° beam angle
- Straight to mains screw terminals
- Frosted window effect at the top
- Low glare illumination – ideal for pathways, boundary marking, or general illumination of exterior spaces
- High lumen output of 930lm
LED Bollard Lights can be the perfect addition to any outdoor setting, providing a beautiful light as well as looking stylish and modern. They are specifically useful when it comes to illuminating a pathways, or driveways as they allow for guidance in darker areas.
Bollard Lights don’t only provide an impressive glow to your surroundings, helping ensuring safety and direction, but they can also provide security. Any outdoor lighting can help to deter unwanted break-ins and burglars, as they are most likely to avoid areas that are well-lit and where they can be seen.
Furthermore these modern, glowing bollards can also enhance the appearance of your home, highlighting any outdoor features that you may want to show off, and emphasising the beauty of your surroundings and home.
For further information on this product, please contact our friendly and knowledgable sales team on: sales@ledandpower.co.uk / 01642 057721.
Reviews
Delivery & Returns
Delivery: Next Day Delivery
Returns: Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements:
If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items:
If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.Â
Data Sheets
Related products
-
£167.51 – £202.69Price range: £167.51 through £202.69Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more. Your personal data will be held in accordance with our Privacy Policy














