Nationwide FREE DELIVERY on all orders over £150
Lumineux Harlock Court 450W LED Floodlight 5000K IP66
£841.43
Product Code:
LP-421225
Categories Commercial Lighting, LED Court Lights, Sports Lighting
5 Years
50,000 Hours +
IP66
63,249lm
Est. Delivery between 3-5 Days
Product Specifications
Additional information
| Technology | LED |
|---|---|
| Lifetime | 50,000 Hours + |
| Mounting Options | Bracket |
| Install Connector Type | Flying Lead |
| Input Cable | 3 Core Flying |
| Input Electrical Connection | Live | Neutral | Earth |
| Operating Temperature Range | -30 – +50 °C |
| Warranty | 5 Years |
| LED Manufacturer / Type | Seoul Semiconductor Co. Ltd |
| LED Type | 5050 |
| Lumen Output | 63,249lm |
| Colour Temperature | 5000 K |
| CRI | 70 Ra |
| Beam Angle | 90° |
| Optics | R10502, R10503, R105034, R10505, R10533, R10564 |
| Photobiological Risk Group | 1 |
| Wattage | 450W |
| Mains Voltage | 100-240 V |
| Lamp power factor | 90 |
| Electrical protection | Yes |
| Driver Output | 171-343 V |
| Driver Output Current | 700-1400 mA |
| Control Gear Type CC or CV | CC |
| Dimmable | Yes |
| Dimmable Type | DALI |
| Driver Brand | Meanwell |
| Nominal Frequency | 50 Hz |
| Surge Protection | 6 kV |
| Lifespan L70 B50 @25°C | 50000 Hrs |
| Housing Colour | Bronze |
| Body Material | Aluminium Alloy |
| Driver Housing | Aluminium Alloy |
| IP Rating | IP66 |
| Diffuser Material | Polycarbonate |
| Diffuser Finish | Powder Coating |
| Nominal Product Length | 621 mm |
| Nominal Product Width | 601 mm |
| Nominal Product Height | 104 mm |
| Weight | 16.5kg |
| Single Packaging type | carton |
| Packaging Inner Height | 104 mm |
| Packaging Inner Width | 676 mm |
| Packaging Inner Length | 700 mm |
| Single packaging weight | 22 |
| Units Per Outer Package | 1 |
| CE Mark | Yes |
| UKCA Mark | Yes |
| WEEE Symbol | Yes |
| Certificate of Conformity | On Request |
Full Description
Lumineux Harlock Court 450W LED Floodlight 5000K IP66
The Lumineux Harlock Court 450W LED Floodlight 5000K IP66 is a high powered IP66 rated LED luminaire which delivers high efficiency and outstanding performance making it suitable for the most demanding outdoor environments. This light is perfect for lighting up a massive space, providing the powerful illumination you need to make large outdoor spaces like football fields, light up ensuring all the good parts of the game can be seen no matter the time of day/night.
Some of the amazing features of this Lumineux Harlock Court 450W LED Floodlight 5000K IP66 include:
- Backlight control to avoid light p0llution
- optic lens up to 93% light transparency
- 10kVA L/N-PE surge protection
- High efficiency 145lm/W
- 5 Years warranty + 1 Years On-Site Warranty (registration required)
- IP66 & IK10
An alternative version of this light, the Sports LED Floodlight 600W 5000K IP65 can also be bought here at LED and Power, as well as a range of more stadium flood lights. We have ensured that there is a light perfect for you and what you need!
All products bought from us at LED and Power come with warranty and free delivery and shipping on orders that are over £150 + VAT. Need some help choosing the right product or have a question about installation or our services? Give our team a call on 01642 057722 for great customer service.
Reviews
Delivery & Returns
Delivery: Est. Delivery between 3-5 Days
Returns: Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements:
If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items:
If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.Â
Data Sheets
Related products
- £1,231.78 – £1,475.46Price range: £1,231.78 through £1,475.46Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
- £861.58 – £1,045.04Price range: £861.58 through £1,045.04Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
- £356.33 – £462.17Price range: £356.33 through £462.17Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
- £9.60 – £18.00Price range: £9.60 through £18.00Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more. Your personal data will be held in accordance with our Privacy Policy











