Nationwide FREE DELIVERY on all orders over £150
LED Downlight 8.5W Low Profile & Fire Rated – Dimmable – Multiple Bezels Available
£13.81 – £16.40Price range: £13.81 through £16.40
Product Code:
N/A
Categories Commercial LED Downlights, Commercial Lighting, LED Downlights
3 Years
30,000hrs+
IP65
700lm
Next Day Delivery
Product Specifications
Additional information
| Wattage | 8.5W |
|---|---|
| Colour Temperature | 3000K (Warm White), 4000K (Natural White) |
| Lumen Output | 700lm |
| Lifetime | 30,000hrs+ |
| Fire Rated | Yes – 30/60/90mins |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | 85mm Diameter / 44mm Height |
| Cut Out | 70-75mm |
| Beam Angle | 60° |
| Bezel | Antique Brass, Polished Chrome, Black, White, Rose Gold / Copper, Brushed Chrome |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 3 Years |
| Frequency | 50/60Hz |
| Construction | Extruded Aluminium heat-sink, Iron body, Steel springs and mounting plate |
| Weight | 280g |
| Operating Temperature | -20°C to +45°C |
| GTIN | 5055788225171, 5055788225218 |
Full Description
LED Downlight 8.5W Low Profile & Fire Rated – Dimmable – Multiple Bezels Available
This LED Downlight 8.5W Low Profile is fire rated to 30, 60, and 90 minutes, Air Tightness compliant with Part C and Part L and Resistance to Sound compliant with Part E. Warm White and Cool White colour temperature options and dimmable or non-dimmable options are available. Importantly, these lamps are IP65 rated and designed to offer the safety and quality of other Fire Rated Downlights but with a lower price tag.
This high-quality downlight is also available with an emergency conversion kit to transform the light from a standard light to an emergency light. This will offer 3 hours of emergency illumination and includes a remote LED indicator and test button.
The LED Downlight 8.5W Low Profile & Fire Rated – Dimmable – Multiple Bezels is available with the following bezels:
- White
- Black
- Polished Chrome
- Brushed Chrome
- Antique Brass
- Copper
All products bought from us at LED and Power come with a warranty and free delivery and shipping on orders that are over £150 + VAT.
If you feel that you need further help choosing the right product or if you have a question about installation or our services, give our knowledgeable and friendly team a call on 01642 057722 for great customer service and direction to the perfect lighting.
Reviews
Delivery & Returns
Delivery: Next Day Delivery
Returns: Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements:
If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items:
If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.
Data Sheets
Related products
- £39.77 – £265.81Price range: £39.77 through £265.81Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
- £34.92 – £260.96Price range: £34.92 through £260.96Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
- £32.00 – £258.05Price range: £32.00 through £258.05Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
- £84.40 – £146.47Price range: £84.40 through £146.47Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more. Your personal data will be held in accordance with our Privacy Policy










