Nationwide FREE DELIVERY on all orders over £150
Philips LED High Bay Light – 150W/200W/240W – 190lm/W – 5000K – Plug In Sensor – SKYLUX
£8.40 – £95.59Price range: £8.40 through £95.59
Product Code:
N/A
Categories Commercial Lighting, Dimmable LED High Bays, Emergency High Bays, High Bay Led Lights, Industrial Lighting, LED Sensor Lights, Sale, Standard High Bays
Tag NEW
5 Years
50,000h L80 B10
IP65
150W 28,500lm / 200W 38,000lm / 240W 45,600lm
Next Day Delivery
Product Specifications
Additional information
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Lumen Output | 150W 28,500lm / 200W 38,000lm / 240W 45,600lm |
| Colour Temperature | 5000K |
| Beam Angle | 120°, 90° Available |
| IP Rating | IP65 |
| IK Rating | IK08 |
| LED Efficacy | 190lm/W |
| LED Brand | Philips |
| Driver Brand | Sosen |
| Driver Efficiency | >93% |
| Dimmable | Sensor Dimmable |
| Lifetime | 50,000h L80 B10 |
| Input Voltage | AC 100-277V |
| Power Factor | >0.95 |
| CRI | Ra>75 |
| Operating Temperature | -40 to 60 °C |
| Operating Frequency | 50 – 60Hz |
| Housing | Die-Cast Aluminium |
| Thermal Conductivity | 96 W/m·K |
| SDCM | <6 |
| THD | <15 |
| Protection | OTP, OCP, OVP, SCP |
| Surge Protection | 4KV |
| Weight | 2.1kg |
| Dimensions | W: 362mm H: 145mm |
| Emergency | No |
| Controls | Microwave |
| Style | UFO |
Full Description
Philips LED High Bay Light – 150W/200W/240W – 190lm/W – 5000K – Plug In Sensor – SKYLUX
Introducing the new SKYLUX Series, this range of highly efficient and versatile UFO LED High Bay Lights is available with plug-in sensor options (PIR+daylight or Microwave+daylight) and offers smart energy-saving features, making it ideal for industrial and commercial spaces. Its die-cast housing ensures durability, while the Philips LED chip and Sosen driver deliver a high efficiency of 200lm/W and unmatched performance. With a 50,000-hour lifespan (L80,B10), IP65 waterproof rating, and advanced thermal conductivity, it provides long-term cost savings and hassle free life expectancy. Perfect for warehouses, factories, and retail spaces, this light ensures lower inventory costs and increased customer competitiveness, all while promoting smart control for automatic energy savings. Backed by high efficiency and reliability, it’s an excellent investment for long-term use.
Power Switchable
The Philips LED High Bay Light – 150W/200W/240W – 190lm/W – 5000K – Plug In Sensor – SKYLUX incorporates a useful wattage switch, allowing the installer or end user to switch the LED High Bay output between 150W (28,500lm) 200W (38,000lm) 240W (45,600lm), making the luminaire a great choice to illuminate spaces with a height of 8-25 meters.
Additional Add Ons
The SKYLUX range is also available with the below additional add ons:
- 90° Lens
- Lithium-ion 3hr Emergency Pack (25W Output)
- Plug & Play PIR + Daylight Sensor
- Plug & Play Microwave + Daylight Sensor
Energy-Efficient and High-Quality
The UFO light is built with high-quality branded components, including a powerful transformer. The transformer has a power factor of >0.95. Thanks to the high power factor, multiple LED High Bays can be connected to a single circuit. Additionally, the transformer is dimmable, allowing you to easily adjust the light output using a 1-10V LED dimmer.
Features and benefits of the Philips LED High Bay Light – 150W/200W/240W – 190lm/W – 5000K – Plug In Sensor – SKYLUX:
- 5 Years Warranty
- Utilizes high efficiency Philips LED chips that deliver 200lm/W
- Die-Cast housing for efficient heat dissipation
- Long life expectancy
- Plug in sensor options – PIR + Daylight or Microwave + Daylight
Applications
Perfect for Industrial use, Warehouse & Supermarkets, Workshops, Factories, Storage Premises, Highway, Transport Stations, Malls, Exhibition Halls, Stadiums & other vast areas.

Reviews
Delivery & Returns
Delivery: Next Day Delivery
Returns: Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements:
If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items:
If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.Â
Data Sheets
Related products
- £99.65 – £111.65Price range: £99.65 through £111.65Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
- £7.20 – £95.59Price range: £7.20 through £95.59Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
- £95.99 – £100.79Price range: £95.99 through £100.79Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
- £77.99 – £81.59Price range: £77.99 through £81.59Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more. Your personal data will be held in accordance with our Privacy Policy















