Nationwide FREE DELIVERY on all orders over £150
630W Sports LED Floodlight 5700K IP66 Asymmetric 140*50
£663.60 Original price was: £663.60.£504.00Current price is: £504.00.
Product Code:
LP-QSPORT2-630CW/AS
Categories Industrial Lighting, Sale, Sports Lighting, Stadium Flood Lights
7 Years Product Warranty + 2 Years On-Site Warranty
50,000 hours, L70-B10 (Ta 25 °C)
IP66
85,050lm
1-2 Working Days
Product Specifications
Additional information
| Warranty | 7 Years Product Warranty + 2 Years On-Site Warranty |
|---|---|
| Input Voltage | AC 100-277V |
| Wattage | 630W |
| Colour Temperature | 5700k |
| Lumen Output | 85,050lm |
| LED Efficacy | 135lm/W |
| Beam Angle | 140*50° |
| IP Rating | IP66 |
| Optic | Asymmetric Beam |
| CRI | >70 |
| Lifetime | 50,000 hours, L70-B10 (Ta 25 °C) |
| Construction | Die-Cast Aluminium & Polycarbonate |
| Dimensions | 560mm x 408mm x 218mm |
| Power Factor | >0.95 |
| Operating Temperature | -20 to +40°C |
| Weight | 14kg |
| MacAdam Step` | <3 |
| CE Standards | EN60598-1, EN 60598 2-5, EN62493, |
| CE Directives | LVD, EMC, ERP & RoHS |
Full Description
The 630W Sports LED Floodlight 5700K IP66 Asymmetric 140*50 stands out for its modern and innovative design. Designed for sports lighting at the highest levels of competition and sporting demands.
Features of the 630W Sports LED Floodlight 5700K IP66 Asymmetric 140*50
Offers high luminous flux, high optical efficiency, easy installation and maintenance, combined with high reliability and flexibility. The luminous flux can be dimmed from 0-10V to adjust the emitted light intensity according to the needs of the moment, for greater energy savings.
The integrated parallumen in the reflector allows a better use of the flux emitted by the lamp and further reduces glare. It is equipped with an angle gauge for adjusting the position of the luminaire. The high power and high brightness of the 630W Sports LED Floodlight 5700K IP66 Asymmetric 140*50 make it a perfect choice for indoor and outdoor sports areas, thanks to its high degree of protection IP 66. It is the best choice for the lighting of piers, stadiums, or enclosures where you want to provide a special illumination.
The 630W Sports LED Floodlight 5700K IP66 Asymmetric 140*50 consists of 2 x 315W modules. Thanks to its modular design, it allows the exchange of individual modules instead of replacing the product.
Low Light Pollution
Asymmetric distribution reduces overall light pollution and glare. Optional light spill shields are available for 0° upward light, and additional glare and obstructive light reduction.
Robust Construction
Constructed from powder coated die cast aluminium, the unit provides IP66 Ingress Protection rating and IK8 impact rating.
High Quality Components
Built from the highest of quality components, the units are covered by a 7-Year Warranty + a 2-Years on-site Warranty!
For lighting designs, bulk discounts and project enquiries please contact our sales team directly – sales@ledandpower.co.uk / 01642 057722.
All products from LED & Power are supplied with genuine warranties and free shipping on orders over £150.00 + VAT.
Reviews
Delivery & Returns
Delivery: 1-2 Working Days
Returns: Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements:
If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items:
If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.Â
Data Sheets
Related products
£575.99Original price was: £575.99.£479.99Current price is: £479.99.
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more. Your personal data will be held in accordance with our Privacy Policy










