Nationwide FREE DELIVERY on all orders over £150
600W Stadium High Mast LED Floodlight 180lm/W 5000K IP66 20° Beam Angle
£629.99
Available on back-order
Product Code:
LP-ULHM5-600/20
Categories Sports Lighting, Stadium Flood Lights
5 Years
50,000hr (L90B10)
IP66
108,000lm
Estimated 10 Days
Product Specifications
Additional information
| Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Wattage | 600W |
| Lumen Output | 108,000lm |
| Colour Temperature | 5000K |
| Beam Angle | 20° |
| Dimmable | Yes – 0/10V Dimmable |
| IP Rating | IP66 |
| IK Rating | IK08 |
| LED Brand | CREE 5050 |
| Lifetime | 50,000hr (L90B10) |
| TM21 | L90B10>50,000H |
| Driver Brand | Sosen |
| Driver Efficiency | >97% |
| Input Voltage | 180-305V |
| Operating Temperature | -40 to 60 °C |
| Frequency | 50/60Hz |
| Housing | Pure Aluminium |
| Thermal Conductivity | 96 W/m·K |
| CRI | Ra>70 (80/90 Available Upon Request) |
| SDCM | <6 |
| Power Factor | >0.95 |
| THD | <15 |
| Protection | OTP, OCP, OVP, SCP |
| Surge Protection | 6 kV |
Full Description
The 600W Stadium High Mast LED Floodlight 180lm/W 5000K IP66 20° Beam Angle stands out for its modern and innovative design. Designed for sports lighting at the highest levels of competition and sporting demands.
It offers high luminous flux, high optical efficiency, easy installation and maintenance, combined with high reliability and flexibility. The luminous flux can be dimmed from 1-10 V to adjust the emitted light intensity according to the needs of the moment or for greater energy savings.
HD TV Broadcasting – Due to the high TLCI index and CRI, the 600W Stadium High Mast LED Floodlight 180lm/W 5000K IP66 20° Beam Angle provides the camera with the real colour of the scene and flicker free filming. Simply add the ‘laser sight’ to easily adjust the direction of illuminance, this will assist in accurately achieving lux and uniformity requirements.
The driver box can be fixed on a bracket or on the lighting post, the driver casing is also easily opened for maintenance and wiring in series. Thanks to the narrow beam angle and high efficacy LED’s (CREE 5050) the 600W Stadium High Mast LED Floodlight 180lm/W 5000K IP66 20° Beam Angle is the ideal choice for high mast lighting and sports lighting applications.
Features & Benefits:
- 180lm/W – highly efficient
- High grade visor optic – minimise glare and light spill
- Previse angle rotation – easy and accurate installation
- High quality branded components
- 10KV Surge protection
For lighting designs, bulk discounts and project enquiries please contact our sales team directly – sales@ledandpower.co.uk / 01642 057722.
All products from LED & Power are supplied with genuine warranties and free shipping on orders over £150.00 + VAT.
Reviews
Delivery & Returns
Delivery: Estimated 10 Days
Returns: Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements:
If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items:
If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.
Data Sheets
Related products
- £99.65 – £111.65Price range: £99.65 through £111.65Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more. Your personal data will be held in accordance with our Privacy Policy













