Nationwide FREE DELIVERY on all orders over £150
1650W INVENTRONICS Professional Stadium LED Floodlight 5000K IP65
Product Code:
LP-430513-25
Categories Commercial Lighting, Sports Lighting, Stadium Flood Lights
Tag DISCONTINUED
5 Years
50,000 Hours +
IP66
218,000lm
Est. Delivery between 4-5 Days
Product Specifications
Additional information
| Mounting | Pole / Wall |
|---|---|
| Install Connector Type | Flying Lead |
| Input Cable | 1.5M H07RN-F 3-Core |
| Input Electrical Connection | Live | Neutral (DC) |
| General Application | Sports Lighting |
| Operating Temperature | -30 – +50 °C |
| Warranty | 5 Years |
| Lifetime | 50,000 Hours + |
| Lumen Output | 218,000lm |
| CCT | 5000K |
| CRI | 80 Ra |
| Beam Angle | Customisable |
| Optics | Yes |
| EPA Wind Rating | 0.082 @ 0° | 0.102 @ 10° m² |
| Wattage | 1650W |
| Input Voltage | AC200-240V |
| Lamp power factor | 0.96 | 0.95 |
| Electrical protection | Class I |
| Driver Brand | Inventronics |
| Operating Frequency | 50 – 60Hz |
| Surge Protection | 20 kV |
| Lifespan L70 B50 @25°C | 102,000 Hrs |
| Lifespan L80 B20 @25°C | 77,000 Hrs |
| Lifespan L90 B10 @25°C | 30,000 Hrs |
| Housing Colour | Black RAL9005 |
| Construction | Aluminium with AkzoNobel anti-corrosive powder coating |
| IP Rating | IP66 |
| IK Rating | IK09 |
| Diffuser Material | Polycarbonate |
| Dimensions | 791mm x 673mm x 138mm |
| Weight | 32kg |
| CE Mark | Yes |
| UKCA Mark | Yes |
| WEEE Symbol | Yes |
Full Description
The 1650W INVENTRONICS Professional Stadium LED Floodlight 5000K IP65 is a powerful and versatile product, this luminaire offers flexibility to customise the high quality optics to maximise light distribution and uniformity. The perfect luminaire of choice for stadiums to velodromes.
Some of the amazing features of the 1650W INVENTRONICS Professional Stadium LED Floodlight 5000K IP65 includes:
- Bespoke stadium lighting optics
- Pole / Wall mounted
- Supplied with a prewired 1.5M H07RN-F 3-Core cable
- High efficiency 141lm/W
- Option of lumens maintenance
- 5 years warranty
- High quality LED Driver and LED Chip
- IP65 & IK10
Here at Led and Power, we also have this light available in different versions. We have the 600W INVENTRONICS Professional Stadium LED Floodlight 5000K IP65 and the 960W INVENTRONICS Professional Stadium LED Floodlight 5000K IP65.
PLEASE CALL / EMAIL US FOR PRICING & LIGHTING DESIGNS
All led lights bought from us at LED and Power come with an excellent warranty, and free delivery and shipping on orders that are over £150 + VAT. If you feel that you need further help choosing the right product, or if you have a question about installation or our services, give our knowledgeable and friendly team a call on 01642 057722 for great customer service and direction to the perfect lighting.
Reviews
Delivery & Returns
Delivery: Est. Delivery between 4-5 Days
Returns: Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements:
If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items:
If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.Â
Data Sheets
Related products
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more. Your personal data will be held in accordance with our Privacy Policy










