Nationwide FREE DELIVERY on all orders over £150
Warm White LED High Bay 100W 3000K 15,000lm PHILIPS Xitanium 1-10V Dimmable LED Driver
£81.90
Out of stock
Product Code:
LP-PPSP100-WW
Categories Commercial Lighting, Dimmable LED High Bays, High Bay Led Lights, Industrial Lighting
5 Years
50,000 Hours +
IP65
15,000lm
3-4 Working Days
Product Specifications
Additional information
| Wattage | 100W |
|---|---|
| Input Voltage | AC200-240V |
| Driver | PHILIPS Xitanium 1-10V Dimming |
| LED Type | PHILIPS SMD3030 |
| LED Quantity | 140pcs |
| Lumens per W | 150LM/W |
| Lumen Output | 15,000lm |
| Colour Temperature | 2900K – 3100K (Warm White) |
| Beam Angle | 120° |
| IP Rating | IP65 |
| Power Factor | >0.80 |
| CRI | >80 |
| Lifetime | 50,000 Hours + |
| Warranty | 5 Years |
| Max Current | 0.5A |
| Constant Current | 0.78A |
| Product Dimensions | 250x122mm |
| Operating Temperature | -20°C ~ +50°C |
| Storage Temperature | -30°C to +50°C |
Full Description
The Warm White LED High Bay 100W 3000K 15,000lm PHILIPS Xitanium 1-10V Dimmable LED Driver LED Driver is a high output IP65 LED high bay fitting, designed for high mounting heights in applications including warehouses, sports halls, food factories and public buildings. Supplied in four wattage’s all models are available with Microwave sensing and Emergency packs. The dimmable driver allows you complete control over this high bay, meaning you can adjust this light to however much light you need. This feature can help you to save energy and money! The main body of the Warm White LED High Bay 100W 3000K 15,000lm PHILIPS Xitanium 1-10V Dimmable LED Driver is constructed of black die-cast aluminium with a toughened PC lens. This product carries a 5 years warranty as standard due to its high quality 3030SMD Philips LED chips and 1-10V dimmable Philips Xitanium LED driver.Â
All products bought from us at LED and Power come with warranty and free delivery and shipping on orders that are over £150 + VAT.
Need some help choosing the right product or have a question about installation or our services? Give our team a call on 01642 057722 for great customer service.
Product Specification:
Wattage: 100w
Input Voltage: AC200-240V
Driver: PHILIPS Xitanium 1-10V Dimming
LED Type: Philips SMD3030
LED Quantity: 140pcs
Lumens per W: 150LM/W
Lumen Output: 15,000lm
Reviews
Delivery & Returns
Delivery: 3-4 Working Days
Returns: Faulty From New Returns:
If you receive an item from us which is faulty from new, you must report this to us as soon as possible. We require you to send the faulty item back to us for testing, you must cover the cost of the returns postage. Once the returned product has been tested, if found to be faulty, we will issue a replacement and refund you for the returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this. We will not accept responsibility for an item which is faulty from new if reported to us after 30 days of purchase, so please ensure you check the goods you receive as soon as possible.
Warranty Replacements:
If a product has become faulty and is covered under our warranty, we must receive the product back for testing prior to dispatching a free of charge replacement, you must cover the cost of the returns postage. Once the product has been tested, if found to be faulty, we will issue a full refund for your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
If you require an advanced replacement under warranty, you must pay for the replacement upfront and return the faulty item to us, you must cover the cost of the returns delivery. Once the item has been tested, if found to be faulty, we will issue a refund for the advanced replacement and also your returns postage. You must provide us with your receipt for the returns postage in order to receive a refund for this.
Unwanted Items:
If you have shopped with us and wish to return the items you purchased, you must return them to us within 30 days. We can only issue a full refund if the goods returned are unused, undamaged and in the original packaging. If wanting to return an unused item for a refund after the stated 30 day period, we will charge a 20% restocking fee, we will also deduct any original delivery fee’s.Â
Data Sheets
Related products
- £8.40 – £95.59Price range: £8.40 through £95.59Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
- £7.20 – £95.59Price range: £7.20 through £95.59Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
- £107.99 – £112.79Price range: £107.99 through £112.79Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
- £95.99 – £100.79Price range: £95.99 through £100.79Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Newsletter Signup
Join our Newsletter to receive all the latest Energy News, Special Offers, Updates & much more. Your personal data will be held in accordance with our Privacy Policy












